Zile’de Ticaret Meslek Lisesi’nin Tadilat ve Tamiratı ile On İki Derslikli Ek Binanın Yapımı İle İlgili Protokol Töreni

Zileli hayırsever işadamlarımız Şerafettin ve Cemalettin DİNÇER kardeşlerin eğitime destek amacıyla Zile’de Ticaret Meslek Lisesi’nin tadilat ve tamiratı ile on iki derslikli ek binanın yapımı ile ilgili protokol töreni Valimiz Sayın Şerif YILMAZ’ın makamında yapıldı.
Düzenlenen protokol imza töreninde Zile Kaymakamı Nuri ÖZDER, Zile Belediye Başkanı Lütfi VİDİNEL, İl Milli Eğitim Müdürü Levent YAZICI ve Cemalettin DİNÇER hazır bulundular.
Valimiz Sayın Şerif YILMAZ, Kayseri’ye tayini çıktıktan sonra okul onarımı ve ek ders yapılmasıyla ilgili imza atmanın kendisi için ayrı bir duygu olduğunu ifade ederek DİNÇER ailesinin Tokat’ta hizmet eden ve en fazla hayır işi yapan aile olduğunu belirtti. İstanbul’da kazanıp memleketinde yapılacak hayır hizmetlerinde en önde yer alan Cemalettin ve Şerafettin DİNÇER’e teşekkür eden Valimiz sözlerini şöyle sürdürdü;
“Dinçerler Ailesi Zileli. İstanbul’da ticari hayatlarına devam ediyorlar. Zile deyince nereye giderseniz gidin karşınızda DİNÇERLER ismini görürsünüz. Tokat Zile Dinçerler 75. Yıl Anadolu Lisesi(18 Derslik), Zile Dinçerler Lisesi (28 Derslik), Zile Dinçerler Lisesi Ek Bina (12 Derslik), Zile Atiye ve Bekir Dinçer İlköğretim Okulu (24 Derslik), Zile Tam Teşekküllü Cemalettin Dinçer Sağlık Ocağı, Zile Dinçerler Kız Öğrenci Yurdu, Zile Dinçerler Çocuk ve Aile Parkı, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Zile Dinçerler Turizm İşletmeciliği Otelcilik Yüksekokulu ve Uygulama Oteli, Dinçerler Konağı bunlardan bazıları. Tokat’ta ki bütün hayır işlerinde DİNÇERLER ailesinin hep desteklerini gördük. Şimdi Ticaret Meslek Lisesi’nin tadilatı ve ek bina yapımı işi vardı. Biz yapalım dediler. Bundan sonraki süreçte de eminim yardımları devam edecektir. Cemalettin Bey hayır işleriyle ilgileniyor ve genelde burada kalıyor. Duyarlılıkları dolayısıyla teşekkür ederim. Bu diğer hemşerilerimize de örnek olur. Tayin olduğumuz Kayseri’de her yerde bir ailenin ismi var. Benim içinde güzel bir örnek olacaktır. Zile’de malum üç bine yakın sivil mimari örneği var. Bunların restorasyonu için şahsılarında biz öncülük etmesini istedik. DİNÇERLER ailesi buna öncülük ederek örnek bir bina yaptılar. Burada şunu da hatırlatmak istiyorum. Geçen yıl İhsan KARATAY Niksar’da okul yaptırdı. Çok rahatsızdı. Rahatsızlığı artınca açılışını yapalım istedik. Aileyi bir araya getirerek kışın açılışını yaptık. Çok geçmeden kendisi vefat etti. Cenazesine gittik. İhsan KARATAY’ın yaptırdığı okulda ki bütün öğrenciler cenazesine katılmıştı. Bu manzara çok onur vericiydi. Ben de tayinim çıkınca böyle hayırlı ve güzel işe başlayalım biran önce sizin bu hayrınızı imzalayalım istedim. Yapılan hayırda bizimde katkımız imzamız olsun istedik” diye konuştu.
Hayırsever işadamı Cemalettin DİNÇER ise Sayın Valimizi kendilerini teşvik ettiğini ve devletimizin yaptıkları tüm hayır işlerinde yanlarında olmasının çok haz verici olduğunu belirterek “Biz paylaşmayı seviyoruz. İnsanlar bir gün bu dünyayı terk edecek. Aklımız başında, imkanlarımız da uygunken bizde hayır işleri yapıyoruz. İmkanı olan herkesin devletimiz ve milletimiz için bir şeyler yapması, taşın altına elini koyması lazım. Konuştuğumuz diğer hemşerilerimize de hep hayır işleri yapmalarını söylüyorum. Biz zengin olma tehlikesini atlattık. Kazandığımızı paylaşıyoruz. Yiyeceğimiz içeceğimiz sınırlı, onun dışında kalanları bu tür hayır işlerine aktarmak lazım. Bizler hayır işleri yapıyoruz hemşerilerimizle buluşunca sağolsunlar bize son derece saygı gösteriyorlar. Birkaç yıl ara vermiştik. Kardeşim bir ara işlerimizin düşmesini buna bağladı. Kendi aramızda özeleştiri yaptık. Allah yaptığımız hayır işlerinden sonra bize farklı kazançlarda sundu ve kazancımızı bereketlendirdi. Yönünüz doğru olduktan sonra Allah-u Teala size yardım ediyor. Özellikle imkanı olan hemşerilerimizin mutlaka bu tür sosyal yardım ve yatırımları yapması lazım. İnsanımıza örnek olmak numune olmak istiyoruz. Zile’de ki evlerin tamiratıyla ilgili de bizim yaptığımız proje örnek alınması büyük bahtiyarlık. İlimiz turizmine katkı sağladığımız için ayrıca mutlu olduk. Ülkemiz inşallah daha müreffeh günlere gidecek. İşin temeli de eğitim. Eğitim olmadan olmuyor. Okullarımızdan mezun olan pek çok çalışanımız var. Çok gurur duyuyoruz. İstanbul’dan Zile’ye gelince koşarak geliyorum” diye konuştu.
Gazetecilerin yapılacak ek derslikle ilgili soruları üzerine Cemalettin DİNÇER harcamayla ilgili herhangi bir sınır koymayacaklarını belirterek en kaliteli malzemenin kullanılacağı okulun on iki derslik olacağını sözlerine ekledi.

Yapılan açıklamaların akabinde Zile Ticaret Meslek Lisesi’nin tadilat ve tamiratı ile on iki derslikli ek binanın yapımı ile ilgili protokol imzalandı.

İmza sonrası Valimiz Sayın Şerif YILMAZ, Cemalettin DİNÇER’e İlimize yaptığı hizmetlerden dolayı lazer tekniği ile Tokat yazma motifinin işlendiği kristal küp takdim etti.