Vali Yılmaz, 4. Tarım Fuarının Açılışına Katıldı

Vali Şerif Yılmaz, Teke Yöresi 4. Tarım Hayvancılık, Tarım Teknolojileri ve Yem Fuarı’nın açılış programına katıldı.
26 – 29 Nisan 2018 tarihleri arasında Burdur Uzay Çatı Fuar Alanında 4 gün boyunca ziyaretçilerini ağırlayacak Fuar’ın resmi açılışı yapıldı.
Fuarın açılışına başta Vali Şerif Yılmaz olmak üzere, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, işadamları ve vatandaşlar katıldı.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan fuar açılışında Vali Şerif Yılmaz, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Duygulu ve Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp konuşma yaptı.
Konuşmaların ardından fuarın düzenlenmesinde katkısı olan Kamu Kurum ve Kuruluşları ile Sivil Toplum kuruluşlarının yöneticilerine Vali Yılmaz tarafından plaket takdim edilirken, fuar organizasyonunun üstlenen GL Platform Organizasyon firmasının Genel Müdürü Gül Ceylan tarafından da destekleri dolayısıyla Vali Yılmaz’a palet takdiminde bulunuldu.
Vali Yılmaz açılışta yaptığı konuşmada;
“Fuarın hayırlı olmasını diledi. Burada gerçekleşecek olan görüşmelerin sergilenen yeni ürün ve teknolojilerin tarımda kullanılmasını ümit ve temenni ediyorum. Özellikle ağırlıklı nüfusun tarımla geçindiği bölgedeyiz. Burdur özelinde de tarım, hem bitkisel üretim, hem hayvansal üretimin yoğun gerçekleştiği ender yörelerden biri. Teke yöresinde hayvancılığın yoğun şekilde devam ettiği bölgedeyiz. Bugün teke yöresinde kadimden gelen üretimin ötesine geçip teknoloji ile çağdaş modern teknolojinin geliştiğini görüyoruz. Herkese teşekkür ediyoruz. Tarım denince geleneksel üretimin ötesinde teknolojinin kullanıldığı dünya ile rekabet edecek, Türkiye’nin oluşturulmasını istiyoruz. Tarım Bakanlığının, üniversitenin, kalkınma ajansının hayvancılık ve tarım sektörüne destekleriyle Burdur özelinde süt teknolojilerini destekledik. Isparta’da tıbbi anatomik bitki araştırmalarını Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı olarak destekledik. Her iki ilin gelişimi için güdümlü projeyi onayladık. Kalkınma ajansında tarıma verdiğimiz önemden dolayı söylüyorum. Tarım destekleri Tarım Bakanlığı tarafından verilmesine rağmen, bölgedeki tarımın gelişmesine yönelik üreticiye ucuz enerji sağlayacak güneş enerji panellerine Antalya’da destek verdik.
Burdur Şeker Fabrikasının satışı ile ilgili ihale olacak bugün 14.00’te.  İnşallah memleket tarımına, ülke sanayisine hayırlı olur. Burdur Şeker Fabrikası hizmet etmeye devam edecek. Kimsenin endişesi olmasın.
Bu yıl çiftçilerimizle kurak bir yıl geçirdik. Yağış miktarı az barajların doluluk oranı daha az. O nedenle suyun tasarruflu kullanılması çok daha önem teşkil ediyor. Biz mevcut su kaynaklarının rantabl kullanımı için çalışıyoruz. Vahşi sulama tesislerini yenileyerek damla sulamaya geçişi hem merkezi hükümet, hem de yerel özel idare olarak destekliyoruz. Yeni tesislerin tamamında modern kapalı sistem sulama sitemlerine yöneldik. 1 yılda kullanılan suyu 10 yılda kullanma imkanına kavuşmuş olacağız.
Çalışmalar aralıksız sürüyor. Burada bu yılla ilgili hayvancılık denince girdi maliyetlerinin yüksekliği akla geliyor. Bütün yemleri pazardan alırsanız karınız düşük oluyor, düşük olunca da sızlanma oluyor bunun önüne geçmek için mevcut sulanabilir tarım arazilerinin artması, yeni tesisler yapılarak eskilerinin rehabilite edilmesi için destekler veriyoruz. Burdur tarihinde ilk oldu geçen yıl il özel idareden 250 bin, bu yıl 340 bin TL girdi maliyetini azaltacak destek vermek için ödenek ayırdık. Bu ödeneği su istemeyen yem bitkileri üretimine tahsis edeceğiz. Böyle planladık, üreticinin yanında olduğumuzu cüzi rakamla da olsa gönülden yanlarında olduğumuz anlatmak istedik.
VALİ YILMAZ KATILDIĞI FUARDA BURDURLU HEMŞEHRİLERİNE VEDA ETTİ.
Bu günün benim için ayrı bir önemi var. Bugün saat 16.00 itibariyle 32 yıllık mülki idare mesleğine noktayı koyacağım, yeni bir görev olur veya olmaz, farklı bir şekilde hayatımıza devam edeceğiz. 32 yıl boyunca gece gündüz demeden milletimize hizmet etmenin sevincini yaşadım. Bizlere bu fırsatı veren başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımıza, bakanlarımıza teşekkür ederim. Bu görevler istenilmez verilir. Bu görevi icra ederken de manevi mesuliyeti kalbimde hissederek gece gündüz demeden bu millete hizmet etmenin gururunu onurunu yaşadım, çok şükür bugüne kadar meslek hayatım boyunca keşke yapsaydım dediğim hiçbir işe imza atmadım. Adalet ve hakkaniyete aykırı hiçbir işe rıza göstermedim. Haklının hakkını korumak için gerektiğinde kendimi siper ettim.
Yaptığımız tüm hizmetleri hayata geçirirken de tüm arkadaşlarımla beraber STK’larla beraber vatandaşlarla birlikte hareket etmeye çalıştım. Karar verirken kendimiz vermedik istişare etmemiz gerekenlerle istişare ettik ve bu şekilde karar aldık. Karar doğru ise hayatımıza mal olacaksa bile arkasında durduk. Çok şükür bugüne kadar hiçbir haksız işleme imza atmadım. Devletin kör kuruşunun israf edilmesine, devletin kör kuruşunun çar çur edilmesine birilerine peşkeş çekilmesine, birilerine şirin görünmek adına göz yumacak şekilde işlem yapmadım.
Benim hesap vereceğim tek yer Cenab-ı Haktır. Burdur’a 17 Haziran ilk geldiğim gün daha önce 1993’te kısa dönem askerlik için gelmiştim. İkinci defa görev gereği Burdura geldim. Buraya geldiğimde daha önce şehirle ilgili bilgim çok yoktu. Burdur’a geldiğimde kendi memleketime geldiğimi hissettim. Teke Yöresinin Yörük Kültürünün yoğun yaşadığı benim de doğduğum büyüdüğüm ceddimin geldiği neslimin geldiği kültüre mensup olarak burada kendi şehrimize köyümüze gelmişim gibi hissettim. O rahatlıkla herkesle ilişki kurmaya gayret gösterdim.
Şehirdeki insanlarla da dağdaki çoban kardeşimle de beraber oturup konuşabilen, azığını paylaşan, derdiyle dertlenen, hikmetli sözlerinden ders alan biriyim. Bazılarının beğenmediği göbeğini kaşıyanlar diye hor gördüğü insanlardan ben çok şey öğrendim. O göbeğini kaşıyan insanların hikmetli sözlerini yıllarca okusanız da öğrenemezsin. Çünkü sen onun kalbine giremezsin. Kalbine giremediğin insanın ne söylediğini anlayamazsınız.
Burdur’da huzurlu bir şekilde görev yaptım.  Tütün tarlasında yetişen, oğlak çobanlığı yapan, dağda çapa yapan, çoğu kimsenin bilmediği tarım aletlerini ben kendim kullandım, tarlamda bazı meyve sebzeleri üretmeye de devam ediyorum.  Çifti çocuğu olarak tarım fuarında üreticiler ve çiftçilerle vedalaşmanın benim için ayrı bir yeri var. Hakkınızı helal edin allahısmarladık. Bundan sonraki hayatım boyunca kardeşiniz olarak Burdur’un da bir evladı olarak hizmet etmeye devam edeceğimi buradan ifade etmek istiyorum diyerek, fuara katılan üretici ve çiftçilerle vedalaştı.