Vali Şerif Yılmaz’a layık uğurlama

Vali Şerif Yılmaz, görevinden ayrılmasından dolayı Burdur’a veda etti.
17 Haziran 2016 tarihinde Burdur’da ki görevine başlayan ve o günden bu tarihe kadar, “Halka Hizmet Hakka Hizmettir” düsturuyla ilimize hizmet ederek, yediden yetmişe Burdurluların sevgisini kazanan, vatandaşla hep iç içe olmaya çalışan Vali Şerif Yılmaz, bugün itibarıyla Burdur’a veda etti.
Vali Yılmaz için saat 16:00’da Valilik protokol girişinde uğurlama töreni yapıldı. Tören öncesi Valilik makamından ayrılmadan basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Yılmaz, açıklamalarının ardından kendisini uğurlamak için Valilik Bahçesinde bekleyen kalabalığa hitap etti. Burdur’da ailesiyle birlikte hiçbir yabancılık çekmeden kendini memleketinde gibi hissettiklerini belirten Vali Yılmaz, görev sürem boyunca kendisine destek veren çalışma arkadaşlarına teşekkür etti. Burdurlu hemşehrilerimize hizmet götürme noktasında geldiğimiz günden son güne kadar gecemizi gündüzümüze katarak hizmet etmeye çalıştığını ifade eden Vali Yılmaz alnımız ak gözümüz arkada kalmadan Burdur’dan ayrılıyorum dedi. Görevi süresince Burdurlu hemşehrilerinin desteklerini hep hissettiğini belirten Vali Yılmaz vatandaşlardan helallik isteyerek, varsa kendisinin hakkını helal ettiğini ifade etti.
Duygu dolu anlar yaşanan uğurlama töreninde zaman zaman konuşmasında zorlanan Vali Yılmaz, kendisini uğurlamaya gelen mesai arkadaşları, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, belediye başkanları, il genel meclis üyeleri, muhtarlar, vatandaşlar şehit aileleri ve gaziler herkesle vedalaşarak Valilikten ayrıldı.
Vali Şerif Yılmaz makamında basın mensuplarına yaptığı açıklamada; “17 Haziran 2016 tarihinde göreve başladığım ve ilk beyanatımı verdiğim koltukta, veda etmek için yine sizlerle beraberiz. İlk geldiğim gün bu koltukların geçici olduğunu bilerek hareket etmek gerektiğini söyledim. 2 yıllık görev süremde, özellikle hukukun içerisinde kalmak şartıyla kanunların ve mevzuatların uygulanmasında, mağdur ve mazlum insanların mağduriyetlerinin giderilmesinde, insanlarımızın hayat seviyelerinin yükseltilmesinde gece gündüz demeden mesai arkadaşlarımızla birlikte, Sayın Cumhurbaşkanım başta olmak üzere, Başbakanımız ve Bakanlarımızın vermiş olduğu desteklerle çok şükür Burdur’da hizmet noktasında belli bir seviyeye ulaştık. Beraber çalıştığımız arkadaşlara teşekkür ediyorum.
Burdur’da kendi evimde gibi hissedip o sıcaklığı yaşayarak insanlarımızla, vatandaşlarımızla beraber gece gündüz demeden güzel hizmetlere vesile olduk. İnsanlarımız hizmetin en iyisine layık. Burdur’da kronikleşen, çözülemeyen ve hayata geçirilemeyen bir takım projeler dönemimizde koyduğumuz iradeyle çözüme kavuştu. Çözdüğümüz problem başta Burdur Devlet Hastanesi olmak üzere, altyapının tamamını gerçekleştirdik. Kısa sürede Burdurlular, şehre yakışan bir hastaneye kavuşacaklar. Şehir ve köylerin arasındaki alt yapı mesafenin kapatılmasına yönelik köylerde yapılan çalışmaların tamamını gece gündüz demeden takip ettik. Bu altyapıların tamamlanması için tüm arkadaşlarımız çalıştılar. Bu dönem içerisinde çok şükür bizden kaynaklanan bir sıkıntı olmadan görevimizi tamamlıyoruz.
Burdur Valisi olarak görevimi tamamlıyorum. Bu dönemde yaşadığımız en büyük olay 15 Temmuz hain darbe girişimiydi. 15 Temmuz’la birlikte ülkemizin her köşesinde olduğu gibi milletimiz demokrasisine, bayrağına ve bölünmez bütünlüğüne sahip çıkmak için gece gündüz 24 saat nöbetlerde bekledi. Karamanlı’da eşeğiyle gelip nöbet tutan Ayşe Ninemiz gibi insanlarımız nöbetlerde bekledi. Ben bu anlamda tüm hemşehrilerime teşekkür ediyorum. Devletin bağımsızlığı, bayrağımız ve topraklarımız için şehit olan tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Tüm şehit ailelerimize tek tek ziyaret edemedim. Çok hızlı bir süreç içerisinde ayrılmak zorunda kaldım. Tüm Şehit Ailelerimize selamlarını ve saygılarımı sunuyorum. Gazilerimize selamlarımı ve saygılarımı sunuyorum. Tüm Burdurlu hemşehrilerimize selam ve saygılarımı sunuyorum. Bundan önceki ayrıldığım illerde olduğu gibi, her zaman Burdurlu hemşehrilerimizin yanında olacağımı, elimden geldiğince hizmetlere katkı sağlamaya çalışacağımı, dostlukların menfaat ilişkisiyle değil samimiyetle devam edeceğine inanarak, hepsinden haklarını helal etmelerini istiyorum.” dedi.
Vali Yılmaz, kendisine yöneltilen, “Burdur’daki görev süreniz boyunca yapmak isteyip de yetiştiremediğiniz bir çalışma var mı?” sorusunu, “Şuan devam eden Burdur Gelişim Projesi vardı, tamamlayamadık. Süreci de devam ediyor. Aşağı yukarı 18 aylık bir periyodu kapsıyordu ve Eylül ayında bitecekti. Projenin çalışmaları devam ediyor. Keşke yapsaydım da yapamadığım diyebileceğim bir iş yok. Yaptığım işlerden de hiçbir  pişmanlığım yok. Alnımızın akıyla görevimizi tamamlayıp ayrılıyoruz.” diyerek yanıtladı.
Valilik görevinin sona erdiğini ve Manisa’dan milletvekili adaylığına mücaaat edeceğini söyleyen Vali Yılmaz, “Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere büyüklerimizin takdiri, halkımızın da teveccühüyle hangi karar çıkarsa ona saygı duyup görevimizi yapmaya çalışacağız. 32 Yıllık hizmet süresinde ülkemin dört bir köşesinde görev yaptım. Bu zamana kadar görev yapamadığım kendi ilimde hizmet etmenin inşallah onurunu yaşayacağım. Olursa da olmazsa da onur yaşayacağım.” dedi.
Son olarak, Burdur Basınını mesai arkadaşı gibi gördüğünü, bu durumun birçok yerde nasip olmayacağını belirtip, bütün çalışmalarımızı, yapılanları rahatlıkla basınla paylaşmaya çalıştığını ifade etti.
Açıklamanın ardından Vali Yılmaz, basın mensuplarıyla hatıra fotoğrafı çektirdi. Valilik protokol girişinde Burdurluların yoğun ilgi gösterdiği uğurlama töreninde duygu dolu anlar yaşandı. Vali Yılmaz Burdurlu hemşehrilerinden helallik alarak ilimize veda etti.