“Bir çocuğu, bir insanı kurtarabiliyorsak, bir insanın gönlünü kazanabiliyorsak dünyalar bizim olmuş demektir”

Vali Şerif Yılmaz, Kurum Bakımı Deneyimi Olan Bireylerde Sosyal Ağın Geliştirilmesi Çalıştayının açılışına katıldı.
Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Avşarhan Konferans Salonunda düzenlenen çalıştaya Vali Şerif Yılmaz başta olmak üzere Garnizon Komutanı P. Alb. Hakan Tutucu, Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu, MAKÜ Rektör Yardımcısı Mehmet Karaca, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve öğrenciler katıldı.
Burdur Valiliği ve Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi işbirliğinde, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile EYTAM Derneği tarafından düzenlenen çalıştayın açılış programı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Protokol konuşmaları ile devam eden programda Vali Şerif Yılmaz, EYTAM derneği Başkanı Ahmet Barbaros, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İç Denetim Başkan Yardımcısı Sedat Ergenç ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Hasan Güven konuşma yaptı.
Çalıştayın hazırlanmasında destek veren Vali Yılmaz’a Dernek Başkanı Barbaros tarafından teşekkür plaketi takdim edildi. Vali Yılmaz açılış programının ilk bölümünün sonunda çalıştayın hazırlanmasında emeği olanlara teşekkür amaçlı plaket takdim etti.
Vali Yılmaz programda yaptığı konuşmada;
“Öncelikle bu projenin hayata geçirilmesinde katkı veren herkese teşekkür ediyorum. Proje ilgili Dernek Başkanı Ahmet bey, yurttan çıktıktan sonra çocukların karşılaştığı sorunlarla ilgili çalıştay yapalım dediğinde tereddütsüz evet dedim. Daha sonra il müdürümüz ile beraber değerlendirdik. Üniversitemizin de katkı vereceğini değerlendirdi. Üniversitemizin de katıklarıyla beraber çok şükür bugün bu çalıştayı başlatıyoruz. Bakanlığa daha sormadan biz bu işleri yapalım dedik. Çünkü böyle bir sorun var bu sorunun çözülmesi gerekiyor.
Devletimiz hamd olsun bugün gelinen nokta itibariyle sosyal hukuk devletinin gereklerini yerine getiriyor. 30 yıl önce bu devlet beni İngiltere’ye gönderdi. Özellikle dil eğitimi ve yönetim sisteminin incelenmesiyle ilgili programa dahil olduk. O program dahilinde 9 aylık sürede yabancı dil kurslarına katıldık. Son 3 ayda da İngiltere’deki yönetim sistemini inceledik. O aşamada her giden mülki idare amiri kaymakam adayı bir konu ile inceleme yapacak bunu rapor halinde bakanlığa sunacak denildi. Ben sosyal hizmetleri incelemiştim. Yıl 1987, 1988 idi. O tarihte İngiltere’de yaşlıların veya çocukların bakımı ile ilgili sosyal devlet dedikleri hizmetlerin nasıl yürütüldüğünü hem fiziki olarak mekanlarda, hem hukiki olarak yasal mevzuat çerçevesinde inceledim. 30 yıl sonra biz o seviyeyi yeni yakaladık. Bugün yurtlarımızı kapattık. 30 yıl önce İngiltere’de gördüğüm ev modeline geçtik. Hem büyükler için hem küçükler için önemli adımlar atıldı. Artık büyüklerde yavaş yavaş büyük huzur evlerinden ziyade, mahalle ortamında sokak tipi yaşam alanlarına geçiriyoruz. Belli bir yerde toplanıp hayatın içinde nasıl yaşanılacağını, yaşanması gerektiğini bilemeyen bir insan o dalgalı okyanusta ne yapacağını bilemiyor. Onun için bugün ilimizde de aynı şekilde evlerimizde kalanlarımız var. Bu çocuklarımız kendi yemeklerini kendi yapıyor. Bu çocuklarımız bakkala gidiyor, manava gidiyor alışveriş yapıyor. Günlük hayat içerisinde nasıl yaşaması gerektiğini, nasıl yaşayacağını ileride ne göreceğini başlarında bulunan büyükleriyle beraber, o aile ortamını, o şefkati, o sıcaklığı o paylaşmayı, kardeşliği orada yaşıyor. Daha önce 18 yaşını dolduran gençlerimize artık sen burada kalamazsın dedik yıllarca. Yeni yasal düzenlemeler ile beraber bu sistem değiştirildi.

Bir çocuğu, bir insanı kurtarabiliyorsak, bir insanın gönlünü kazanabiliyorsak dünyalar bizim olmuş demektir. Başka hiçbir şeye gerek yok. Ben bu çalıştaydan güzel sonuçlar çıkacağını değerlendiriyorum. Çocuklarımızın evlatlarımızın geleceğinin çok daha güzel olmasını diliyorum.” dedi.